आजकल कतिपय युवा उमेरकै मानिसको स्मरणशक्ति कमजोर

मानिसको उमेर वृद्धिसँगै स्मरण शक्तिमा समेत कमी आउने गर्दछ । यसलाई सामान्य मानिन्छ । तर आजकल कतिपय युवा उमेरकै मानिसको स्मरणशक्ति कमजोर हुने गरको छ । यसको पछाडि भने धेरै कारणहरु रहने गरेका छन् ।

आजकल मुख्यतयाः दैनिक जीवनयापनका क्रममा मानिसबाट गरिने गलत बानिले मानिसको मष्तिकलाई कमजोर बनाउने गर्छ ।जसको कारण धेरै मानिस छिट्टै विर्सने, देखेको भेटेको वा पढेको कुरा सम्झन नसक्ने लगायतका समस्याबाट गुज्रिन गरेका छन् । युवा अवस्थामा नै मानिसको स्मरणशक्ति कमजोर पार्ने केही गलत बानिहरु यस्ता छन्:

१. खानामा अनियमितता

कतिपय मानिस कार्य व्यस्तताका कारण खाना समयमा नखाने, बजारमा पाइएको जे पनि खाने गर्दछन् । यसले शरीरसंगै मष्तिकलाई समेत कमजोर बनाउने गर्दछ । बिहान अबेरसम्म खाली पेट बस्दा मानिसको मष्तिकले काम गर्न सक्दैन र एकाएक अत्याधिक खाँदा मष्तिकमा उल्झन उत्पन्न हुन्छ । जसले गर्दा मानिसको स्मरणशक्तिमा कमी आउँछ ।

२. धुम्रपानको लत

आजकल धेरै युवा धुम्रपान गर्दछन् । जो स्वास्थका लागि हानिकारक छ । यसले मानिसमा रोग भित्र्याउने र आयु घटाउने मात्र होइन मष्तिकको स्मरण शक्तिलाई समेत कमजोर पार्ने गर्दछ । धुम्रपानले मस्तिष्कको संवेदनशील भाग कर्टेक्सलाई सीधा असर गर्छ जसका कारण स्मरण शक्ति बिस्तारै गुम्न पुग्दछ ।

३. गलत जीवनशैली

प्रविधिको विकाससंगै आजकल धेरै मानिसको जिवनशैली परीवर्तन भएको छ । राति सबेरै सुत्ने मानिसहरु आजकल राति अबेरसम्म मोवाइल, ल्यापटप वा टेलिभिजनमा बिताउने गर्दछन् । राति अबेरसम्म नसुत्ने, शारीरीक व्यायाम नगर्ने लगायतका गलत जिवनशैलीले मानिसको मष्तिकमा असर पार्दछ र स्मरणशक्तिमा कमी आउने गर्दछ ।

४. पानी पिउने बानीमा कमी

धेरै मानिसहरुले शरीरलाई चाहिनेभन्दा कम पानी पिउने गर्दछन् । तर प्रसस्त पानी पिउने मानिसको मष्तिकले पानी नपिउनेको मानिसको भन्दा बढी स्मरण राख्न सक्छ । त्यसैले यदि तपाईँ कतै लामो दूरिको यात्रा वा लामो समयका लागी कुनै स्थानमा जादैं हुनुहुन्छ भने साथमा अनिवार्य पानी बोक्नुहोस् । यसले तपाईंको दिमागलाई ताजा बनाइ महत्वपूर्ण कुरा बिर्सनबाट जोगाउँछ ।

५. अल्छी स्वभाव

कतिपय मानिसमा काम गर्न अल्छी मान्दछन् । यस्ता अल्छेहरुको मष्तिक कम रचनात्मक हुनुका साथै कमजोर हुने गर्दछ । किनकी उनीहरु आफ्नो मष्तिकको प्रयोग कम गर्दछन् । मानिसले जति धेरै काममा आफूलाई ब्यस्त राख्दछ उनिहरुको मष्तिक पनि त्यति नै रचनात्मक र सिर्जनशील बन्छ ।

६. अत्यधिक तनाव

भनिरहनु पर्दैन मानिसको शरीरका लागी तनाव शत्रु झै हो । यसैले मानिसलाई कुनै रचनात्मक काम गर्नबाट बन्देज गर्दछ । सधैँ तनाव लिइरहने मानिसको दिमागमा यसले नराम्रो असर पार्दछ । र जब मानिस तनावमा हुन्छ यसले मानिसको स्मरणशक्तिमा कमी ल्याउने गर्दछ ।

७. ईयरफोनको प्रयोग

हामीले शहर वा गाउँ सबैतिर आजकल धेरै मानिसलाई कानमा ईयरफोन लगाएर श्रब्य सामाग्री सुनिरहेको पाउँछौ । तर लामो समयसम्म ईयरफोनको प्रयोग गर्ने मानिसको कान सहित मष्तिकका तन्तुमा पनि असर पर्ने गर्दछ । यदि कोही मानिस लामो समयसम्म ईयरफोनको प्रयोग गर्छ उसको स्मरणशक्तिमा कमी आउने गर्दछ ।

८. अनिन्द्रा

प्रत्येक वयस्क मानिस दैनिक ७ देखि ८ घण्टा सम्म सुत्न आवश्यक छ । यसले मानिसलाई स्वस्थ्य र स्र्फुत राख्न राम्रो योगदान गर्दछ । तर पर्याप्न निन्द्राको फाइदा यतिमात्रमा सिमित छैन, यसले मष्तिकलाई समेत स्वस्थ राख्दछ । अन्यथा मष्तिकमा विभिन्न भागमा असर पार्ने र सम्झना शक्तिमा कमी आउने गर्दछ ।

९. एक्लोपन

धेरै भिडभाड, होहल्ला वा दिनभर थकान महशुस हुने काममा ब्यस्त हुने मानिस केहीबेर एकान्त बस्न खोज्नु स्वभाविक हो । तर यदि कोहि मानिस दिनहुँजसो एकान्त बस्न खोज्छ भने यसले पनि मानिसको स्मरणशक्तिमा कमी ल्याउने गर्दछ ।