फेसबुकमा लभ परेर बिहे गर्न ठिक्क परेकी केटी देखेर केटा भए बेहोस

फेसबुकमा आइडि बनाएर साथी बनाउने र कुराकानी गर्ने अहिले युवा युवतीबिच सामान्य कुरा भएको छ । तर, फेसबुकको कुरालाई पत्याएर प्रेम परी बिहेसम्म पुगेको एक घटनामा केटीको बास्तविकता थाहा पाएका केटाले देह त्यागको प्रयास गरेका छन् ।

यो घटना भारतको हो । आगरामा फेसबुकमा एउटी महिलाले किशोरलाई आफ्नो प्रोफाइलमा आफ्नो उमेर १८ बर्ष लेखेर मित्र बनाइन् । दुवैले फोनमा कुरा गरिरहे । किशोरले एक महिना अघि भेट्न ती युवतीलाई बोलाए । दुबैले दिल्लीमा स्टेसनमा लकडाउनमा भेटे ।

पहिलो भेटमा केटीको यथार्थता थाहा पाएपछि किशोर किशोरी बेहोस भए । घर आउँदै गर्दा उनले देह त्यागको बिचार । मनमा ल्याए । चाइल्ड लाइनले किशोरलाई परामर्श दियो । त्यसपछि उसले आफ्नो विचार परिवर्तन गरे ।

किरवलीका १८ वर्षीय किशोरले छ महिना अघि फेसबुकमा मित्रता गाँसेका थिए । उमेर १८ बर्ष फेसबुक मित्रको प्रोफाइलमा लेखिएको थियो । फोटो एक सुन्दर केटी को थियो । मेसेन्जरमा दुई बीच कुराकानी शुरू भयो ।

केही दिन पछि दुबैले फोनमा कुरा गर्न थाले । फेसबुक मित्र झारखंडका थिए । उनले भनिन् कि उनी दिल्लीमा काम गर्छिन् । दुवैले प्रेमको बारेमा कुरा गर्न थाले । किशोरले विवाह गर्ने वाचा गरे ।

एक महिना अघि किशोरले उनलाई भेट्न आउन आग्रह गरे । उनी पनि यस कुरामा सहमत छिन् । प्रशासनबाट पास लिएर किशोर किशोरीलाई लकडाउनमा भेट्न गएको थियो । फेसबुक साथी स्टेशन मा आए ।

त्यसपछि किशोरलाई थाहा भयो कि फेसबुक प्रोफाइलमा उसको फोटो नक्कली थियो । जससँग ऊ कुरा गरिरहेको थियो ती महिलाको बास्तविक उमेर ३८ बर्ष थियो । थप, उनी विवाहित र दुई छोरीका आमा हुन् । पतिबाट अलग भएर बसिरहेकी छिन् ।

फेसबुक साथीको वास्तविकता सामने आए पछि घर फर्केपछि किशोर दुखी भए । एक दिन ऊ घरबाट रेलको अगाडि दौडियो र सन्सारबाट बिदा लिन खोज्यो ।

ती ब्यक्ति खेरियाको रेल पुल नजिकै आइपुगेपछि कसैले चाइल्ड लाइनको हेल्प लाइन नम्बरमा फोन गरेर जानकारी दिए । यसपछि समयमै चाइल्ड लाइन टोलीले उनलाई रोके । टोलीका सदस्यहरू स्थान थाहा पाए पछि तुरुन्तै आइपुगे ।

किशोरका बुबा शिक्षक छन्, जबकि किशोर कक्षा १२ का विद्यार्थी छन् । किशोर घरमा एक्लै छन् । फेसबुकमा साथी भएपछि उनले अनलाइन शपिंग गरेपछि उक्त महिलालाई २० हजार रुपैयाँ भन्दा बढीको उपहार पठाएका थिए । अब बिहे गर्न चाहन्थ्यो ।

चाइल्ड लाइन संयोजक रितु वर्माले भनिन् कि ‘किशोर र एक महिला बीचको उमेरको दोहोरो फरक छ । विवाह हुन सक्दैन । ती स्त्रीले तिनीसँग कुरा गर्न बन्द गरिन् । किशोरलाई बुझाउनु पर्छ कि उसले पहिले अध्ययनमा ध्यान दिनु पर्छ । तपाईको पढाइ सिध्याएपछि विवाहको बारेमा सोच्नुहोस् । फेसबुकमा साथीहरू बनाउँदा सावधान हुनुहोस् । किशोरको परामर्श निरन्तर भइरहेको छ ।